Ajalugu

Tõrva kui ajaloolise Lõuna- Eesti suvituslinna suurejoonelise muusikaürituse korraldamise traditsioonid ulatuvad eelmise sajandi viimasesse kümnendisse, mil 1998. aastal korraldati Tõrva linna keskväljakul maestro Eri Klasi juhendamisel ooperi Borgi ja Bess kontsertettekanne, mida käis vaatamas üle 6000 inimese üle Eesti. Toona oli plaan samalaadsete kontsertide korraldamist jätkata igaaastaselt, kuid Eestit üheksakümnendate lõpus tabanud majanduslangus tõi Tõrva kontserdikorraldusse pausi. Uuesti alustati igaaastase muusikalise suursündmuse korraldamisega aastal 2008, mil toimus esimene kontsertertendus "Tõrva Loits", millest oli plaan teha väikelinna tuntust suurendav ja eestimaist kultuuri pakkuv igaastane kontsertide sari. Tänaseks on Tõrva Loitsust kasvanud välja üks suurimaid ja vaatemängulisemaid suveüritusi Lõuna- Eestis.

Tõrva Loits 2008

Vanamõisa järvele paigaldatud ujuvlaval astusid üles kaitseväeorkester dirigent Peeter Saani juhtimisel, ansambel Singer Vinger, solistid Lauri Liiv, Hardi Volmer, Jaan-Willem Sibul, Merle Jalakas, Jaanika Sillamaa, Urmas Põldma. Loitsu lausus Hardi Volmer. Esitati laule operettidest ja muusikalidest, kontsert lõppes Alo Matiiseni isamaaliste lauludega. Külastajaid kokku 2008 !!!

Tõrva Loits 2009

Toimumispaigaks taaskord Vanamõisa järvele paigaldatud ujuvava. Esinejateks olid Birgit Õigemeel, Andres Dvinjaninov, Hannes Kaljujärv, Merle Jalakas ja Jaan Willem Sibul. Lauljaid saatis Eesti Kaitseväe orkester kolonelleitnant Peeter Saani juhtimisel. Omanäolise kavaga esinesid Ultima Thule ja Riho Sibul. Loitsu lausus Peeter Volkonski. Oma parimate lauludega rõõmustas kontserdikülastajaid hurmav Tõrva Neidudekoor. Esmakordselt tuli ettekandele helilooja Priit Pajusaare Tõrvale pühendatud “Kodulaul”.

 

Tõrva Loits 2010

Esmakordselt toimumispaigaks Tõrva Gümnaasiumi park ja teemaks ehe Eesti muusika. Esinejatena astusid üles Marko Matvere, Liisi Koikson, Kristjan Kasearu, Birgit Varjun, Tõrva Neidudekoor ja Tõrva Meesansambel. Soliste saatis ansambel Eclectica. Loitsu lausus Hardi Volmer. Õhtu kulminatsiooniks oli 100 meestantsijat, Irhena Tulehaldjad ja ansambel Metsatöll.

 

Tõrva Loits 2011

Taaskord Tõrva Gümnaasiumi pargis toimunud Tõrva Loitsul astus üles ligi 100 Liivimaa meestantsijat Märt Aguga eesotsas, Eda- Ines Etti, Ott Leppland ning ürituse tõmbenumbriks olnud Viljandi Drumlab maailma suurimatel trummidel.

 

Tõrva Loits 2012

Oma viiendat sünnipäeva pidanud Tõrva Loits 2012 ühendas endas taaskord eesti parimad artistid, sidudes muusika ja teatri, ürgse looduse, trummid ning tule. Toimumiskohaks Tõrva gümnaasiumi park. Esinesid Koit Toome koos Voldemar Kuslapiga, ans. Lenna ja Vaiko Eplik ning No-Big-Silence & Tiit Kikas. Õhtu krooniks oli traditsiooniline loitsu-tseremoonia, milleks sel kortral oli spetsiaalselt Tõrva Loitsule Indrek Hargla poolt loodud legend „Kogu Tõde Jüriööst“, mis püüdis leida vastuseid paljudele küsimustele, mille vastused on jäänud ajaloo hämarusse. Etenduse muusika oli kirjutatud Peeter Volkonski ja Vaiko Epliku, tekstid Hardi Volmeri ja Jarek Kasari poolt. Lavastajaks oli Mart Koldits. Märt Agu seadis liikumise ligemale 100´le mehele, kes andsid aimu sellest, kuidas Jüriöö 600 aastat tagasi välja nägi. Etenduse muusika esitasid Peeter Volkonski, Lenna Kuurmaa, Vaiko Eplik, ans. Lenna ja Viljandi Drumlab.Tulevaatemängu lõid Trikivabrik ja Valgusfestival Tulemeistrid.

 

Tõrva Loits 2013

Eesti suurima tule, vee ja muusika vabaõhu-vaatemänguna endale koha kinnitanud Tõrva Loits leidis esmakordselt aset maalilise Veskijärve veerel ning esimest korda ammutasid lavastaja Mart Koldits ja koreograaf Märt Agu ainest Kreutzwaldi loomingust. Suurejoonelise muusikalise lavastuse pealkirjaks sai „The Greatest hits of Kalevipoeg“ ning tõi 300 tantsija ning 200 koorilaulja abil vaatajateni parimad palad meie rahvuseeposest „Kalevipoeg“. Muusikalise poole pealt aitasid seekordse Tõrva Loitsu õnnestumisele kaasa Jaan Tätte ansambliga Udupasun, Päär Pärenson ning Tõrva neidudekoor. Spetsiaalselt Tõrva Loitsu jaoks valminud kavaga astus üles Tanel Padar & The Sun ning kontsertetenduse külastajad said nautida ka maailma suurimate trummide kõmisevat kõla Viljandi Drumlab´i esituses.

Fotode autor: Ülav Neumann

 

Tõrva Loits 2014

Jätkus traditsioon tuua lavale uuenenud nägemus Kreutzwaldi loomingust ning seda sel korral teemal „Eesti rahva ennemuistsed jutud 2.0“. Lavale astusid üheaegselt ansamblid Metsatöll ning Winny Puhh, kes Mart Kolditsa lavastatud suures tule ja vee möllus üksteiselt mõõtu võtsid. Publik sai nautida Tõrva Loitsu puhul juba traditsiooniks saanud hulljulgeid trikke Trikivabriku esituses, kõrgetasemelisi tuleskulptuure Valgusfestival tulemeistritelt ning loomulikult ka igal aastal eriomast loitsutseremooniat. Koreograaf Märt Agu poolt oli seatud lavastuse liikumine Eesti parimate tantsijate esituses ning muusikalisi naudinguid lisaks suurejoonelisele vaatemängule pakkusid publikule Vallatud Vestid koosseisus Tanel Padar, Ott Lepland ja Jalmar Vabarna ning Hendrik Sal-Saller kes astus lavale koos orkestriga, taustalauljateks Tõrva oma tüdrukud Brigita Sillaots ja Gertu Pabbo.

Fotode autorid: Ülav Neumann ja Andrus Abel

 

Tõrva Loits 2015

Tõrva Loits tõi 2015. aastal taas publiku kokku Veskijärve veerel, kus vaid ühel õhtul etendus lavastaja Mart Kolditsa käe all suurejooneline muusikaline vaatemäng “Kilplaste Tagasitulek”. Sarnaselt viimase kahe aastaga sai ka seekordne Tõrva Loits ainest Kreutzwaldi loomingust, tuues rahva ette vaatemängu kilplaste tegemistest, keskendudes muuhulgas teemadele nagu rumaluse jäävus ajas ning talupojatarkuse hääbumine igapäevaelust. Ürituse juhatasid kontserdiga sisse Lenna ja Karl-Erik Taukar ning parimate paladega Jüri Pootsmann ja Gertu Pabbo. Vaatemängu tõid muusikaliselt publikuni ansamblid Kosmikud, HU? ja räppar Genka ning Viljandi drumlab maailma suurimatel trummidel. Pöörased eriefektid tõi publiku ette Trikivabrik ning tulise vaatemängu korraldasid Valgusfestivali Tulemeistrid. Tantsivate kilplastele koreograafia eest hoolitses kuldvara Märt Agu.

Fotode autorid: Ülav Neumann ja Andrus Abel