Tõrvas leiab aset kordumatu etendus

 

Kui kultuurisõpradel peaks suvel tekkima dilemma valida lugematute suvelavastuste seast omale meelepärased, siis 10. augustil peaks kindlasti panema graafikusse Tõrva Loitsu. Sel aastal mängitakse selles looduskaunis väikelinnas maha etendus, mida näeb vaid korra.

Suurüritus Tõrva Loits, mis seekorda kannab nime „Tõrva Loits 2013 – The greatest hits of Kalevipoeg“ toimub uues asukohas ja uus on ka vorm. Veskijärve maalilisel veerel toimuva show suurimaks tõmbenumbriks on sedakorda menulavastaja Mart Kolditsa suursugune vaatemäng, mille pealkiri ka ürituse nimes peegeldub.

Ainulaadne suuretendus

Otsus kolida üritus ühte Tõrva kõige looduskaunimasse asupaika sundisid Tõrva abilinnapea Maido Ruusmanni sõnul mitmed asjaolud. „Viimased kolm aastat oleme üritust korraldanud Tõrva gümnaasiumi staadionil, mis iseenesest on väga hea asukoht, siis samas oli pealtvaatajates tunda pisut tüdinemise hõngu,“ rääkis Ruusmann uute ideede esilekerkimisest. „Omaette teema on muidugi ka uue koha võimalused – siin saab teha tuld nii maal kui vees, siin on ruumi ja vaateid. Esinemispaiga kõrval on üks tuntumaid Tõrva sümboleid, Õhne jõge ületav kaarsild,“ võtab Ruusmann positiivsed asjaolud kokku. Seekordne Loitsu kava on Tõrva jaoks mõneti märgilise tähendusega, sest ürituse maiuspala on Mart Kolditsa lavastatud etendus The Greatest Hits Of Kalevipoeg, mis toob vaatajateni parimad palad meie rahvuseeposest Kalevipoeg ja on justkui loodud antud ürituse jaoks. Kohamuistendites on levinud, et just Tõrva oli koht, mida Kalevite kange poeg mitmel korral väisas. „Kord kui ta jälle siia poole oli käimas, olla Kalevipoeg olnud väsinud ja heitnud magama kohta, kus asub täna meie Tantsumägi. Võime öelda, et kontsert-etendust Kalevipojast mängitakse tema sängi veerel,“ toob välja Ruusmann eeposekangelase tegemisi. Koldits, kes on hetke kuumimaid nimesid Eesti teatrimaastikul (lavastas sel aastal menuka „Pàl tänava poisid“) ei tee kindlasti allahindlust praegu veel saladusloori all asetseva etenduse puhul. Lavastuse, mille tarbeks ehitatakse ennenägematu lava, teeb kindlasti omanäoliseks see, et Kolditsaga teeb taaskord koostööd koreograaf Märt Agu. 300 tantsija ja 200 koorilaulja osavõtuga lavastus võiks seega olla tantsu-, laulu- ja teatrihuvilistele suisa kohustuslik. Lisaks etendusele on muusikalise programmi pärlid seekord Jaan Tätte ja Tanel Padar oma saateansamblitega. Siinkohal mainib abilinnapea, et Tanel Padar & The Sun´i konstert pole tema tavapärane suvetuuride etteaste, vaid spetsiaalselt Tõrva Loitsu jaoks loodud. „Loomulikult ei jää kõlamata Taneli armastatud hitid,“ annab Ruusmann fännidele lootust. Muusikalise pooles on suur osa kanda ka Päär Pärensonil ning Tõrva neidudekooril. Et ürituse mastaap veelgi vägevam oleks on kohal Viljandi drumlab maailma suurimatel trummidel, ennenägematuid trikke pakub Trikivabrik.

Jäägem kauemaks

Juba traditsiooniks saanud Tõrva linna suvine kultuuri suurüritus Tõrva Loits on seekord liidetud suursuguste Tõrva Tule-päevade programmi, mis toimuvad 7-11. augustil ja sunnivad kultuuri ja loodusesõpru peatuma linnakeses pikemalt. Tõrva Tule-päevad koguvad enda alla nii loodusfestivali „Las jääda ükski mets“, Tõrva Linnapäevad“ ja „Tõrva Loitsu“, pakkudes meelelahutust ja tegevust kõikvõimalikele huvigruppidele. „Üritused algavad juba 7. augustil kultuuripäevadena, mis sisaldavad endas nii loodusmatku, kui ka muusikaõhtuid Tõrva Kirik-Kammersaalis,“ tutvustab Ruusmann. Alates 9. augustist algavad juubelinumbrilised Tõrva linna päevad. Juba 20. korda toimuvad pidustused pakuvad nagu ikka rikkalikku muusikaprogrammi ja tegusaid spordivõistlusi. Sel aastal on korraldajad suutnud välja võidelda Eesti meistrivõistluste korraldamisõigused naiste rannavolles. Seega näevad 9-10. augustil huvilised Tõrva turuplatsile seatavatel väljakutel, keda kroonitakse õrnema soo Eesti rannavollemeistriteks.

Egon Ilisson